Bolestivé a rozedřené ústní koutky jsou vždy nepříjemné. Většinou tento problém ustoupí samovolně, v některých případech je ale nutné hojení podpořit adekvátní terapií. Ta se odvíjí od toho, co za potížemi s koutky stojí.

Původ rozpraskaných koutků bývá velmi různorodý a jejich léčba vždy záleží na příčině

Infekční koutky (cheilitida) je onemocnění, které postihuje muže i ženy všech věkových kategorií. Projevuje se přítomností rozpraskané a bolavé kůže. Tyto obtíže bývají spojené se suchostí pokožky, ale vyvolávajících faktorů existuje celá řada. Pokud se trhlinky prohloubí a prostoupí hluboko do kůže, může dojít ke kontaminaci rány a rozvoji infekce. Na povrchu vznikají vřídky a krusty. V tomto případě je nutné nasadit lokální terapii a zabránit tak dalšímu šíření nemoci.

Důvody závažné i banální

Původ onemocnění bývá velmi různorodý. Příčiny mohou být infekční, ale existuje také celá řada neinfekčních faktorů, které se na vzniku podílejí. Představme si ty nejčastější.

  • Infekce. Podle původce je můžeme rozdělit na bakteriální, virové nebo mykózy. Více ohroženi jsou pacienti s poruchou imunity.
  • Kontakt s dráždivou látkou. Při vystavení se některým chemickým substancím může dojít k podráždění pokožky.
  • Dehydratace. Vede k suchosti kůže, která je pak více náchylná k mechanickému poškození.
  • Nutriční nedostatky. Za vznikem koutků může stát malé množství vitaminu B2, železa, zinku nebo nedostatečný či nevyvážený příjem potravy. Roli mohou hrát také tzv. malabsorpční syndromy (například celiakie) nebo idiopatické střevní záněty (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida). Při nich totiž nedochází ke vstřebání látek z potravy.

Pomoc léků a přírody

Léčba vždy záleží na příčině. Je-li hlavním problémem suchost kůže, lze použít emulze a krémy ke zvlhčení pokožky. Pokud je léze infikovaná a dochází k rozvoji zánětu, je třeba zjistit původce. Při nedostatku vitaminů či stopových prvků chybějící látky dodáváme, ovšem současně pátráme po důvodech poklesu hodnot.
Hojení lze podpořit i přírodními, velmi efektivními přípravky, jako je například ionizovaná mořská voda s aktivním kyslíkem. Obrovskou výhodou je, že tyto přípravky mohou nahradit některá současná lokálně působící antibiotika, antivirotika a antimykotika. Důvodem je fakt, že aktivní kyslík působí oxidačně, a tím dokáže velmi rychle ničit bakterie, viry i plísně.

Zdroj: http://www.pharmainfo.net/angular-cheilitis
www.actimaris.cz/actimaris-produkty/actimaris-gel-na-hojeni-ran

Čtěte také: