Jak pečovat o popáleniny 1. až 3. stupně?

autor: Čvc 22, 2020

Popálenina je poškození kůže teplem (opařením, kontaktem s ohněm či jiným zdrojem tepla), chemickými látkami, elektrickým proudem nebo zářením (slunečním, radioaktivním). U dětí se nejčastěji jedná o popáleniny teplem či od slunce.

Závažnost stavu závisí na rozsahu, lokalizaci, stupni poškození tkáně a na příčině popáleninového úrazu. Dalšími důležitými faktory jsou věk a komorbidity, tedy přidružené choroby postiženého. Stupeň poškození kůže závisí na teplotě, které je vystavena a na době působení. V případě chemických látek záleží na jejich typu a koncentraci.

Projevy popálenin:

1. stupeň

Dochází k povrchovému poškození kůže. Nejčastější jsou popáleniny od sluníčka. Kůže je zarudlá, teplá, bolestivá a bez nebo s mírným otokem. Většinou se rychle zhojí bez následků, nicméně se může prohloubit na stupeň II.

2. stupeň

Projevuje se tvorbou puchýřů. Tkáň pod puchýřem je narůžovělá. Čím hlouběji postižení zasahuje, tím tmavší je odstín červené barvy. Rána je bolestivá, na dotek citlivá a hojí se i několik týdnů. Často zůstává jizva.

3. stupeň

Dochází ke ztrátě kůže v celé její tloušťce a mimo jiné ke zničení nervových zakončení, popálenina je tedy nebolestivá. Rána se hojí měsíce a zůstávají po ní jizvy.

Postup ošetření:

Popáleniny jsou velice citlivé, a proto je i jejich ošetření často bolestivé. V akutní fázi rány aplikujte ActiMaris Sensitiv roztok ve formě obkladu po dobu 30 minut, alespoň 2x denně. Četnost aplikací však není omezena, častější aplikaci doporučujeme zejména v prvních hodinách po popálení. V této fázi rány vzhledem ke zvýšené citlivosti nedoporučujeme používat ActiMaris Forte roztok ani ActiMaris Gel

Pokud je již vytvořena nová tkáň a citlivost rány není tak značná, je možné k roztoku přidat i ActiMaris Gel. Roztokem navlhčete sterilní krytí (gázu), přiložte na ránu a nechte 15-20 minut působit. Poté na ránu naneste ActiMaris Gel v souvislé vrstvě 1-2 mm a zakryjte sterilním krytím. Aby krytí nepřischlo k ráně a jeho následné odstranění nenarušilo nastartovaný proces hojení, doporučujeme po nanesení gelu přiložit na ránu nejprve např. tzv. mastný tyl (lze zakoupit běžně v lékárně) a teprve následně ránu překrýt sterilním krytím.

Sledujte nás na sociálních sítích:


Popálenina je poškození kůže teplem (opařením, kontaktem s ohněm či jiným zdrojem tepla), chemickými látkami, elektrickým proudem nebo zářením (slunečním, radioaktivním). U dětí se nejčastěji jedná o popáleniny teplem či od slunce.