Jak pečovat o popáleniny 1. až 3. stupně? – NEPUBLIKOVAT, jen pro náhled grafiky

Popálenina je poškození kůže teplem (opařením, kontaktem s ohněm či jiným zdrojem tepla), chemickými látkami, elektrickým proudem nebo zářením (slunečním, radioaktivním). U dětí se nejčastěji jedná o popáleniny teplem či slunečním zářením.
Závažnost stavu je závislá na rozsahu, lokalizaci, stupni poškození tkáně a na příčině popáleninového úrazu. Dalšími důležitými faktory jsou věk a komorbidity, tedy přidružené choroby postiženého. Stupeň poškození kůže závisí na teplotě, které je vystavena a na době působení. V případě chemických látek záleží na jejich typu a koncentraci.
Projevy popálenin:
1. stupeň
Dochází k povrchovému poškození kůže. Nejčastější jsou popáleniny od sluníčka. Kůže je zarudlá, teplá, bolestivá a bez nebo s mírným otokem. Většinou se rychle zhojí bez následků, nicméně se může prohloubit na stupeň II.
2. stupeň
Projevuje se tvorbou puchýřů. Tkáň pod puchýřem je narůžovělá. Čím hlouběji postižení zasahuje, tím tmavší je odstín červené barvy. Rána je bolestivá, na dotek citlivá a hojí se i několik týdnů. Často zůstává jizva.
3. stupeň
Dochází ke ztrátě kůže v celé její tloušťce a mimo jiné ke zničení nervových zakončení, popálenina je tedy nebolestivá. Rána se hojí měsíce a zůstávají po ní jizvy.
Jaký přípravek ActiMaris zvolit na ošetření popáleniny 1. a 2. stupně?
Na ošetření popálenin 1. a 2. stupně zvolte přípravky ActiMaris Sensitiv roztok a ActiMaris Gel.
-
- Na zasažené místo přiložíme sterilní obklad plně napuštěný roztokem ActiMaris Sensitiv.
- Obklad (např. sterilní gázu) zafixujeme na ráně obinadlem nebo náplastí.
- Obklad necháme na ráně po dobu 30 min. a opakujeme alespoň 2x denně. Četnost aplikací není omezena. Častější aplikaci doporučujeme zejména v prvních hodinách po popálení.
- Obklady aplikujeme dokud se popálenina plně nezhojí.
Menší popáleniny
V případě menší popáleniny (např. popálení se o hranu pánve, hranu žehličky apod.) naneseme v souvislé vrstvě 1-2 mm ActiMaris Gel a přelepíme náplastí. Náplast měníme a ActiMaris Gel aplikujeme alespoň 2x denně. Četnost aplikací není omezena. Častější aplikaci doporučujeme zejména v prvních hodinách po popálení.
ActiMaris Sensitiv roztok 300 ml
339 Kč s DPH
Detail produktu >
ActiMaris Gel na hojení 20 g
379 Kč s DPH
Detail produktu >
Sterilní gáza Sterilux
99 Kč s DPH
Detail produktu >
Jak pečovat o popáleniny 3. stupně?
Na péči o popáleniny 3. stupně volíme přípravky ActiMaris Sensitiv roztok a ActiMaris Gel.
-
- V akutní fázi rány aplikujte ActiMaris Sensitiv roztok ve formě obkladu po dobu alespoň 30 minut, nejméně 2x denně.
- Pokud je již vytvořena nová tkáň a citlivost rány není tak velká, je možné k roztoku přidat i ActiMaris Gel.
- Roztokem ActiMaris Sensitiv navlhčete sterilní krytí (gázu), přiložte na ránu a nechte alespoň 30 minut působit. Poté na ránu naneste ActiMaris Gel v souvislé vrstvě 1-2 mm a zakryjte sterilním krytím.
- Obklady aplikujeme dokud se popálenina plně nezhojí.
Jak zamezit přischnutí krytí k ráně?
Aby krytí nepřischlo k ráně a jeho následné odstranění nenarušilo nastartovaný proces hojení, doporučujeme po nanesení gelu přiložit na ránu nejprve tzv. mastný tyl a potom ránu překrýt sterilním krytím.
ActiMaris Sensitiv roztok 300 ml
339 Kč s DPH
Detail produktu >
Mastný tyl sterilní
160 Kč s DPH
Detail produktu >
ActiMaris Gel na hojení 20 g
379 Kč s DPH
Detail produktu >
Sterilní gáza Sterilux
99 Kč s DPH
Detail produktu >
V případě popálenin 3. stupně volejte co nejdříve ZZS a postupujte dle pokynů operátora záchranné služby. ZZS volejte i v případě popálenin malého rozsahu.
Další články
Zbavte se závislosti na nosních sprejích aneb jak na ucpaný nos?
Další články
Spokojený pes díky pravidelné péči o uši
Další články
5 důvodů proč se důkladně odličovat
Další články
Popálenina je poškození kůže teplem (opařením, kontaktem s ohněm či jiným zdrojem tepla), chemickými látkami, elektrickým proudem nebo zářením (slunečním, radioaktivním). U dětí se nejčastěji jedná o popáleniny teplem či od slunce.