Bércové vředy

autor: Říj 29, 2020

Bércové vředy jsou nejčastějším typem chronických ran. Příčinou jejich vzniku je ve většině případů chronická žilní nedostatečnost. Odhaduje se, že v České republice trpí na bércové vředy přibližně 45 000 osob nad 65 let věku. Frekvence onemocnění se s věkem zvyšuje. Při léčbě bércového vředu je potřeba vyléčit nejen samotný vřed, ale řešit také jeho příčinu. Pokud se u Vás projeví bércové vředy, vždy konzultujte jejich léčbu s lékařem.

Příčiny:

  1. žilní původ – vředy vznikají v důsledku chronického žilního onemocnění
  2. tepenný původ – vředy vznikají v důsledku ischemické choroby dolních končetin
  3. smíšený původ – vředy vznikají na základě více faktorů najednou, nejčastěji kombinací onemocnění žilního a tepenného systému dolních končetin
bércový vřed

Postup ošetření:

1. Čistá rána (bez hnisu/povlaku) – aplikujte kombinaci ActiMaris Sensitiv roztok a ActiMaris Gel

2. Povleklá, hnisavá rána – aplikujte kombinaci ActiMaris Forte roztok a ActiMaris Gel (Forte roztok je silnější než Sensitiv – obsahuje 5x více singletového kyslíku a 2,5x více mořské soli, má rychlejší nástup účinku).

Před samotným ošetřením ránu nejprve šetrně osprchujeme, abychom ji zbavili zbytků masti, případně odloučených krust, v nichž se mohou udržovat mikroby. Roztok Sensitiv nebo Forte aplikujeme tak, že důkladně navlhčíme sterilní krytí a přiložíme na ránu formou obkladu. Takto navlhčené krytí necháme 20-30 minut působit. Ránu necháme krátce oschnout a poté přímo do rány aplikujeme ActiMaris Gel v souvislé vrstvě 1-2 mm a překryjeme sterilním krytím. Aby krytí nepřischlo k ráně a jeho následné odstranění nenarušilo nastartovaný proces hojení, doporučujeme po nanesení gelu přiložit na ránu nejprve např. tzv. mastný tyl (lze zakoupit běžně v lékárně) a teprve následně ránu překrýt sterilním krytím. Kombinaci roztoku a gelu aplikujeme na ránu alespoň 2x denně.

Přípravky ActiMaris prokazatelně ničí široké spektrum mikrobů (bakterie, viry, kvasinky, plísně i spory). Lokálně aplikovaný přípravek ActiMaris působí v ráně vysoce antimikrobiálně. Má rychlý nástup účinku, a to do 1 minuty.

Další články