Záněty horních dýchacích a polykacích cest

autor: Zář 10, 2020

Záněty horních dýchacích a polykacích cest

Záněty horních dýchacích a polykacích cest patří mezi nejčastější onemocnění, která v průběhu života postihnou nejednou každého člověka.

Projevy se liší podle toho, zda se jedná o akutně probíhající nebo chronické onemocnění. Akutní onemocnění vzniká rychle, trvá krátce a je doprovázeno intenzivními příznaky (zvýšená teplota až horečka, silné bolesti v krku, rýma a pocit ucpaného nosu, bolesti hlavy, případně i kašel v důsledku zatékání hlenů do dolních dýchacích cest). Chronické onemocnění má vleklý, dlouhotrvající průběh, příznaky jsou nižší intenzity.

Příčiny:

Akutní záněty sliznice v oblasti hltanu, krčních mandlí, nosu a vedlejších nosních dutin bývají nejčastěji způsobeny viry a bakteriemi, případně i kvasinkami a plísněmi. Chronické záněty mohou vzniknout i na alergickém podkladě.

 

Nejčastější místa vzniku a projevy:

 • Infekční záněty nosua vedlejších nosních dutin: akutní rýma, pocit ucpaného nosu, bolesti hlavy v oblasti čela a čelistí, zatékání hlenů do krku
 • Infekční záněty hltanu a krčních mandlí: škrábání v krku, bolesti v krku, bolestivé polykání, pocit „knedlíku“ v krku
 • Chronický zánět hltanu – může se rozvinout postupně např. u stavů po odstranění krčních mandlí, u kuřáků, při dlouhodobém omezení nosní průchodnosti a dýchání ústy(chronické škrábání v krku,pocit sucha v krku, časté nucení k odkašlávání)
 • Chronický zánět krčních mandlí (bolesti, škrábání v krku, tvorba čepů v mandlích, zápach z dutiny ústní

Postup ošetření:

 

U zánětů hltanu a krčních mandlí:

 • Doporučujeme používat roztoky ActiMaris Sensitiv nebo ActiMaris Forte ke kloktání a výplachům dutiny ústní.
 • Používejte 2-3x denně, zpočátku doporučujeme používat i častěji. Četnost použití ani délka období používání nejsou omezeny.
 • Roztoky používejte neředěné!
 • Kloktání i výplachy dutiny ústní provádějte nejlépe po jídle. Aplikace by měla trvat ideálně alespoň 30-60 sekund.
 • Po aplikaci doporučujeme min. 15 minut nejíst, nepít.
 • Změna by měla být patrná již po několika prvních aplikacích.

 

U zánětů sliznice nosní dutiny a vedlejších nosních dutin:

 • K výplachům nosní dutiny doporučujeme používat roztok ActiMaris Sensitiv.
 • Výplach lze ideálně provést konvičkou určenou k výplachům nosu (dostupná v lékárnách).
 • Do konvičky nalijte přiměřené množství ActiMaris Sensitiv roztoku (přibližně 2  až 3 lžíce, roztok neřeďte!). Roztok aplikujte pomocí konvičky do nosu. Nad umyvadlem hlavu lehce předkloňte a natočte k jednomu rameni. Do výše položené nosní dírky pomalu konvičkou nalijte roztok ActiMaris, napolohujte hlavu tak, aby roztok hned nevytekl a nechte chvíli působit (alespoň 2-3 minuty). Postup opakujte i na druhé straně. Potom se můžete vysmrkat.
 • V případě silného zahlenění doporučujeme před aplikací ActiMaris roztoku nejprve provést důkladný výplach nosu vlažným solným roztokem (konvička vlažné vody z vodovodu + přibližně půl kávové lžičky mořské soli).

 

Přípravky ActiMaris prokazatelně ničí nejširší spektrum mikrobů (bakterie, viry, kvasinky, plísně), které se podílejí na infekcích v oblasti horních dýchacích i polykacích cest. U lehčích forem zánětu může být lokální aplikace ActiMaris dostačující léčbou bez ohledu na to, zda se jedná o virový nebo bakteriální zánět.

I u těžších forem bakteriálních zánětů, kde lékař rozhodne o nutnosti celkové antibiotické léčby, doporučujeme současně používat ActiMaris roztok ke kloktání nebo výplachům nosu. Lokálně používaný přípravek ActiMaris podpoří urychlení nástupu antimikrobiální léčby. Nástup lokálního antimikrobiálního účinku ActiMaris je okamžitý a může vést k rychlé úlevě.

 

Sledujte nás na sociálních sítích:

Další články

Atopický ekzém

Atopický ekzém

Co je ATOPICKÝ EKZÉM? Atopický ekzém je onemocnění dlouhodobé. Jedná se o kožní zánět, který bývá alergického původu. Střídají se období klidu a...

Velikonoční akce

Velikonoční akce

Přejeme veselé Velikonoce!  Akce platí pro všechny objednávky nad 1000 Kč.   Dárky, které získáváte VIRUgel 100 ml Hygienický gel na ruce s...

Opary

Opary

Opary Opar rtu je infekční onemocnění způsobené virem Herpes simplex typu I. Prvotní setkání s virem může proběhnout bez příznaků.Virus v těle...