Vyberte stránku

Jak ošetřovat proleženiny (dekubity)?

autor: Srp 27, 2020

Jak ošetřit proleženiny (dekubity)

Proleženiny (dekubity) jsou místa lokálního poranění kůže, případně i tkáně pod ní. Ke vzniku proleženin dochází dlouhodobým tlakem či kombinací tlaku a tření v určité oblasti povrchu těla.

Příčiny:

V závislosti na poloze těla dochází v místech neustálého kontaktu a tlaku k uzavření drobných cév a zhoršení prokrvení dané oblasti. Kvůli špatnému zásobování tkáně živinami a kyslíkem tak dochází k postupnému odumírání buněk. Rozsah poškození tkáně závisí na vzájemném působení několika faktorů: 

 • intenzity tlaku
 • doby působení tlaku
 • odolnosti tkání vůči tlaku
 • celkového stavu postiženého (přidružená onemocnění, habitus, věk)
 • stavu výživy
 • vlivů zevního prostředí (teplota, vlhkost apod.)

 

Nejčastější místa vzniku:

Proleženiny se mohou vytvořit kdekoliv na těle. K místům nejnáchylnějším k jejich vzniku patří oblasti s malou vrstvou tukové a svalové tkáně, kde tlak zvenčí působí přímo proti kosti. Patří k nim:

 • oblast nad křížovou kostí
 • paty
 • oblast sedacích kostí
 • oblast nad velkými výčnělky stehenní kosti
 • vnější kotníky

 

Obr. č.2.: Nejčastější místa, kde proleženiny vznikají.

Nejčastější místa vzniku proleženin (dekubitů)

Postup ošetření:

 

 1. Čistá rána (bez hnisu či povlaku) – aplikujte kombinaci ActiMaris Sensitiv roztok a ActiMaris Gel.
 2. Povleklá, hnisavá rána – aplikujte kombinaci ActiMaris Forte roztok a ActiMaris Gel (Forte roztok je silnější než Sensitiv – obsahuje 5x více singletového kyslíku a 3x více mořské soli, má rychlejší nástup účinku.)

Roztok Sensitiv nebo Forte aplikujeme tak, že důkladně navlhčíme sterilní krytí a přiložíme na ránu formou obkladu. Takto navlhčené krytí necháme 20-30 minut působit. Poté přímo do rány aplikujeme ActiMaris gel v souvislé vrstvě 1-2 mm a překryjeme sterilním krytím. Aby krytí nepřischlo k ráně a jeho následné odstranění nenarušilo nastartovaný proces hojení, doporučujeme po nanesení gelu přiložit na ránu nejprve např. tzv. mastný tyl (lze zakoupit běžně v lékárně) a teprve následně ránu překrýt sterilním krytím. Tuto kombinaci roztoku a gelu aplikujeme na ránu alespoň 1x denně.)

 

Sledujte nás na sociálních sítích:

Další články

Výsledky dotazníku “hodnocení přípravků ActiMaris”

Výsledky dotazníku “hodnocení přípravků ActiMaris”

Naši zákazníci jsou pro nás velice důležití, proto jsme se rozhodli zeptat se na zpětnou vazbu na přípravky ActiMaris přímo jich. Rozeslali jsme tedy dotazník na účinnost přípravků ActiMaris a celkem jsme získali 285 odpovědí. 

Jak pečovat o popáleniny 1. až 3. stupně?

Jak pečovat o popáleniny 1. až 3. stupně?

Popálenina je poškození kůže teplem (opařením, kontaktem s ohněm či jiným zdrojem tepla), chemickými látkami, elektrickým proudem nebo zářením (slunečním, radioaktivním). U dětí se nejčastěji jedná o popáleniny teplem či od slunce.

Zatočte se striemi!

Zatočte se striemi!

Strie jsou vedle celulitidy jedním z nejrozšířenějších kosmetických problémů současnosti. Taky vás trápí tyhle malé světlé jizvičky na kůži? Známe pár triků, jak je viditelně zredukovat, zmenšit a zmírnit jejich viditelnost.